Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #631  
Παλιά 13-08-12, 09:27
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1028
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Sorry ρε παιδιά αλλά μερικά απο αυτα που σβηστηκαν ειχαν θεμα την μειωση καταναλωσης! καποιοι μπορεί να το παρακαναν με δυναμομετρησεις κτλ, αλλά σβησατε και θεματα που ηταν σχετικα με την κατανάλωση! οσο για το θεμα δεν λεει μονο για Ε12 ειναι στο SUPPORT! ειναι ΓΕΝΙΚΟ θέμα για ΟΛΑ τα αμάξια και ΟΧΙ μονο για Ε12 αλλιως θα έπρεπε να ήταν στο δικο της θέμα! αμα ειναι ετσι τοτε να ανοιξουμε θεμα ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ για καθε corolla χώρια στο δικο της θεμα και ενα μονο για 4ΕFTE γιατι το θεμα με την κατανάλωση ειναι σχετικο και με την συμπεριφορα των τουρμπινων!
Ανοιξα ενα αλλο θεμα στην ΕΕ111 σχετικα ΜΟΝΟ με 4EFTE για να γραφουμε οι σχετικοι, για τα αλλα μοτερ μπορειτε να γραφετε εδώ στο support, ωστε να βρισκουμε και ευκολα αυτα που ψαχνουμε. Ευχαριστώ.
Οπότε η απάντηση στον tsavman βρίσκεται εδώ http://www.corollaclub.com/forums/sh...272#post450272

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 13-08-12 στις 09:39.
Απάντηση με παράθεση
  #632  
Παλιά 13-08-12, 10:09
Το avatar του χρήστη Ma-corolla
Ma-corolla Offline:
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Περιοχή: KOZANH
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 699
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 300
Ma-corolla είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Edessaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ δηλαδή με το 8,3/100χιλ που λες υπολογίζεις επειδή έφτασε η βελόνα στην μέση ότι έχει κάψει 25 λίτρα ενώ ο υπολογιστής ταξιδιού του αυτοκινήτου με το 5,6/100χιλ λέει ότι έχει κάψει 17 λίτρα.

Πρώτον δεν ξέρεις τι σχήμα έχει το ρεζερβουάρ του σεντάν και μπορεί μέχρι την μέση που δείχνει η βελόνα να κατεβαίνει πιο γρήγορα άρα να μην έχει κάψει 25 λίτρα που υπολογίζεις εσύ αλλά λιγότερα και από την μέση και κάτω να κατεβαίνει πιο αργά.

Δεύτερον η πιο σωστή μέτρηση που νομίζω εγώ είναι να φουλάρεις το ρεζερβουάρ από εκεί που θα ξεκινήσεις, να μηδενίσεις τον μερικό χιλιομετρητή, να κάνεις το ταξίδι σου και μόλις επιστρέψεις να γεμήσεις πάλι το ρεζερβουάρ στο ίδιο βενζινάδικο και τότε θα δεις πόσα λίτρα έκαψες στα χιλιόμετρα που έκανες και με διαίρεση θα δεις την κατανάλωσή σου.
Τα λίτρα που κάιω ειναι 25 (στο Ε12 sedan 1.4) απο κει βγαίνει το 8.3λιτρα στα 100χλ. Ομως απο οτι βλέπω στα προηγούμενα μηνύματα δεν ειμαστε καθολου σίγουροι για το τι ντεπόζιτο εχουμε . Μέχρι τώρα πίστευα οτι έχω 55λιτρα. το 25 ειναι απο το βενζιναδικο full-ταξιδι και ξανα γεμισμα, ποτέ δεν πολυ πίστευα το trip,αλλά πιστευα οτι το πολί εχω διαφορα με το trip 0,5λ/100 παραπάνω
Το ερωτημα μου ειναι μηπως παρέλειψα κατι στο σερβις και τωρα καει τα αντερα του??? μηπως με καθαρισμό μπεκ θα κατεβω λιγο σε κατανάλωση?? μετα στο παλιο λαδι θα βαλω και καθαριστικό liqui moly engine flush. και θα το κατεβασω μαζι με το παλιο λαδι. στο καινουργιο λαδι θα βαλω προσθετικό λαδιου ,ceratec by liqui moly . επειδη το αυτοκινητο έχει 164.000km ρωταω μηπως χρειάζεται να ελεγχθει κατι να αλλαχτει? Για να πέσει η καταναλωση? θα παει για σερβις σε 1000km.
Απάντηση με παράθεση
  #633  
Παλιά 13-08-12, 10:18
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1028
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Πάντως εγώ αυτά τα trip computers ποτέ μου δεν τα εμπιστεύτηκα! και στο Auris του αδερφού μου αλλά μπορεί να λέει εκεί και άλλα να μετράς αν κάνεις μετρήσεις! ξέρει κανείς τελικά με ποιόν τρόπο μετράνε? πως βγάζουν τα αποτελέσματα? από που παίρνουν κάποιο σήμα? το καλύτερο που κάνω και εγώ είναι να γεμίζουμε από τέρμα κάτω βελόνα δλδ στην τελευταια γραμμή μέχρι πάνω, όταν όμως κάνει τσακ η αντλία στο βενζινάδικο οχι να μας πρεσσαρουν και αλλο γιατι πολλές φορές βάζουν αέρα! μηδενίζουμε τον χιλιομετρητη και βλεπουμε ποσα χλμ κάναμε όταν πάμε να ξαναγεμίσουμε, έχουμε σημειώσει και πόσα λίτρα βάλαμε και βλεπουμε τι γίνεται, αν θέλουμε τα περνάμε και σε ενα ειδικό πρόγραμμα και είμαστε σίγουροι. Εγω έτσι μετράω αν και άρχισα πρόσφατα να το κάνω και καταλαβαίνω και ποιά βενζινάδικα μας κλεβουν στα λίτρα! το βενζινάδικο που γέμισες είναι αξιόπιστο? ή οτι νανε? γιατί ένα λάθος βενζινάδικο που κλεβει και νοθεύει είναι αρκετό για να τρελάνει και εσένα και το trip computer! ενώ το αμάξι σου μπορεί να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα!
Απάντηση με παράθεση
  #634  
Παλιά 13-08-12, 10:27
Το avatar του χρήστη Ma-corolla
Ma-corolla Offline:
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Περιοχή: KOZANH
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 699
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 300
Ma-corolla είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως εγώ αυτά τα trip computers ποτέ μου δεν τα εμπιστεύτηκα! και στο Auris του αδερφού μου αλλά μπορεί να λέει εκεί και άλλα να μετράς αν κάνεις μετρήσεις! ξέρει κανείς τελικά με ποιόν τρόπο μετράνε? πως βγάζουν τα αποτελέσματα? από που παίρνουν κάποιο σήμα? το καλύτερο που κάνω και εγώ είναι να γεμίζουμε από τέρμα κάτω βελόνα δλδ στην τελευταια γραμμή μέχρι πάνω, όταν όμως κάνει τσακ η αντλία στο βενζινάδικο οχι να μας πρεσσαρουν και αλλο γιατι πολλές φορές βάζουν αέρα! μηδενίζουμε τον χιλιομετρητη και βλεπουμε ποσα χλμ κάναμε όταν πάμε να ξαναγεμίσουμε, έχουμε σημειώσει και πόσα λίτρα βάλαμε και βλεπουμε τι γίνεται, αν θέλουμε τα περνάμε και σε ενα ειδικό πρόγραμμα και είμαστε σίγουροι. Εγω έτσι μετράω αν και άρχισα πρόσφατα να το κάνω και καταλαβαίνω και ποιά βενζινάδικα μας κλεβουν στα λίτρα! το βενζινάδικο που γέμισες είναι αξιόπιστο? ή οτι νανε? γιατί ένα λάθος βενζινάδικο που κλεβει και νοθεύει είναι αρκετό για να τρελάνει και εσένα και το trip computer! ενώ το αμάξι σου μπορεί να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα!
Το trip computer , ουσιαστικά είναι ένας αλγόριθμος που υπολογίζει μεταβλιτες οπως το ανοιγμα τις πεταλουδας γκαζιου και τις εισαγωγής αέρα . Και απο εκει βγάζει data. χθες στο ξεμπουκομα μετρήθικαν υποδύναμη απο OBD που ηταν συνδεμένο στο αυτοκινητο κατα την διαρκεια του ξεμπουκώματος και εστελνε data στο κινητο . 88ίπποι απο 97(1.4 vvt-i) , ρεναλντι στις 639σαλ με 661σαλ παιζει. στον εγκέφαλο δεν υπήρξαν σφάλματα ουτε και στα μπεκ.
Απάντηση με παράθεση
  #635  
Παλιά 13-08-12, 10:46
Το avatar του χρήστη Edessaios
Edessaios Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Μοντέλο: COROLLA ZZE12? 1.8/ KE36
Περιοχή: Εξωτική Έδεσσα
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 3.518
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 5 φορές σε 5 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 585
Edessaios έχει φοβερή αύρα Edessaios έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry ρε παιδιά αλλά μερικά απο αυτα που σβηστηκαν ειχαν θεμα την μειωση καταναλωσης! καποιοι μπορεί να το παρακαναν με δυναμομετρησεις κτλ, αλλά σβησατε και θεματα που ηταν σχετικα με την κατανάλωση! οσο για το θεμα δεν λεει μονο για Ε12 ειναι στο SUPPORT! ειναι ΓΕΝΙΚΟ θέμα για ΟΛΑ τα αμάξια και ΟΧΙ μονο για Ε12 αλλιως θα έπρεπε να ήταν στο δικο της θέμα! αμα ειναι ετσι τοτε να ανοιξουμε θεμα ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ για καθε corolla χώρια στο δικο της θεμα και ενα μονο για 4ΕFTE γιατι το θεμα με την κατανάλωση ειναι σχετικο και με την συμπεριφορα των τουρμπινων!
Ανοιξα ενα αλλο θεμα στην ΕΕ111 σχετικα ΜΟΝΟ με 4EFTE για να γραφουμε οι σχετικοι, για τα αλλα μοτερ μπορειτε να γραφετε εδώ στο support, ωστε να βρισκουμε και ευκολα αυτα που ψαχνουμε. Ευχαριστώ.
Οπότε η απάντηση στον tsavman βρίσκεται εδώ http://www.corollaclub.com/forums/sh...272#post450272

Το τόπικ και φυσικά δεν είναι μόνο για Ε12 και δεν είναι ο λόγος αυτός που σβηστήκαν τα μηνύματα. Σβήστηκαν γιατί στις τελευταίες σελίδες μόνο για την κατανάλωση δεν αναφερόντουσαν τα ποστ αλλά για το τι νούμερο τουρμπίνα φοράει ο καθένας ή τι ήθελε να φοράει, για το πότε αλλάζει τα λάδια, για το τι λάδια βάζει, για το ένα για το άλλο.

Πολύ καλά έκανες και άνοιξες άλλο τοπικ στο μοντέλο που σας ενδιαφέρει γιατί κάποιος που έμπαινε σε αυτό και ήθελε να δει νούμερα κατανάλωσης και να κάνει σύγκριση με τα δικά του, έβλεπε ποστ άσχετα με αυτό που ήθελε να δει.
__________________
My garage

COROLLA EE101 SW
COROLLA ZZE122 1.8
HONDA VFR 800Vtec ABS '05
Απάντηση με παράθεση
  #636  
Παλιά 13-08-12, 12:13
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1028
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ma-corolla Εμφάνιση μηνυμάτων
Το trip computer , ουσιαστικά είναι ένας αλγόριθμος που υπολογίζει μεταβλιτες οπως το ανοιγμα τις πεταλουδας γκαζιου και τις εισαγωγής αέρα . Και απο εκει βγάζει data. χθες στο ξεμπουκομα μετρήθικαν υποδύναμη απο OBD που ηταν συνδεμένο στο αυτοκινητο κατα την διαρκεια του ξεμπουκώματος και εστελνε data στο κινητο . 88ίπποι απο 97(1.4 vvt-i) , ρεναλντι στις 639σαλ με 661σαλ παιζει. στον εγκέφαλο δεν υπήρξαν σφάλματα ουτε και στα μπεκ.
Μήπως υπολογίζει και απο τον αισθητήρα λαμβδα την αναλογια καυσιμου? γιατι αν ναι, τοτε αν πετύχεις ενα νοθευμενο γεμισμα πολυ πιθανον να δείχνει λαθος νουμερα το trip computer! Εχεις δει προβληματα στο αμαξι σου πχ να μην τραβαει, να ρεταρει, να βγαζει λευκο καπνο και αλλα τέτοια? βουλωμενα μπεκ δε νομιζω....παρουσιαζουν αλλου ειδους προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #637  
Παλιά 13-08-12, 15:21
neoklis Offline:
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.447
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 431
neoklis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ma-corolla Εμφάνιση μηνυμάτων
Το trip computer , ουσιαστικά είναι ένας αλγόριθμος που υπολογίζει μεταβλιτες οπως το ανοιγμα τις πεταλουδας γκαζιου και τις εισαγωγής αέρα . Και απο εκει βγάζει data. χθες στο ξεμπουκομα μετρήθικαν υποδύναμη απο OBD που ηταν συνδεμένο στο αυτοκινητο κατα την διαρκεια του ξεμπουκώματος και εστελνε data στο κινητο . 88ίπποι απο 97(1.4 vvt-i) , ρεναλντι στις 639σαλ με 661σαλ παιζει. στον εγκέφαλο δεν υπήρξαν σφάλματα ουτε και στα μπεκ.
με τί μέτρησες τ PS?
έγώ έχω βγάλει το trip ρε γαμώτο αλλά είχα δεί πρίν το βγάλω 7.1 αθήνα πάτρα με λίγο a/c όπως ο edessaios
Απάντηση με παράθεση
  #638  
Παλιά 18-08-12, 00:26
Το avatar του χρήστη Ma-corolla
Ma-corolla Offline:
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Περιοχή: KOZANH
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 699
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 300
Ma-corolla είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
μια χαρά εισαι . Επικοινώνισα με Τoyota Ποδας Σήμερα και μου είπαν οτι η κατανάλωση του ειναι φυσιολογική 8.3!!! ακομα μου ειπε οτι το σασμαν ειναι κοντο και οτι το αυτοκινητο κουράζεται μετα απο κάποιες στροφές. Το σασμαν δεν ειναι εξαρι αυτο μου ειπε ακριβώς. ακομη λέει αυτοι οι κινητηρες καινε απο την μανα τους το Corolla 1.6 μου λέει καει 9 λίτρα!
Απάντηση με παράθεση
  #639  
Παλιά 28-08-12, 00:23
Το avatar του χρήστη pilotos7
pilotos7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-10-2008
Μοντέλο: Corolla E-11 f/l G6
Μηνύματα: 1.784
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 374
pilotos7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Με 150 ευρω(85 λιτρα περιπου-μεση τιμη βενζινης 1,82) εκανα 1100 χλμ.Δηλ ειχα μια καταναλωση περιπου στο 7,7 L/100.
Οταν εφυγα η καταναλωση ηταν στο 6,5,μετα απο μια εβδομαδα ηρθαν καποιοι φιλοι με corsa opc και η καταναλωση ανεβηκε στο 9,5 και στο γυρισμο παλι χαλαρα οπου επεσε κατω απο το 8L/100.
Ολες οι διαδρομες ειναι σε εθνικη και σε επαρχιακους δρομους με συνεχομενα χλμ και μονο 2 μερες μεσα σε πολη αλλα οχι κατι τραγικο οσο στην Αθηνα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #640  
Παλιά 28-08-12, 14:26
Το avatar του χρήστη andreasece
andreasece Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Μοντέλο: Toyota Corolla E12 1.4
Περιοχή: Ηλιούπολη
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 436
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 203
andreasece είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αυτό που ανακαλυψα πρόσφατα είναι πως τελικά μπορεί κάποιος οδηγώντας πολύ προσεκτικά να ρίξει αρκετά την κατανάλωση. Σε διαδρομές στην Αθήνα και κυρίως Αγία Παρασκευή - Ηλιούπολη (όχι από Μεσογείων, αλλά από στενά Παπάγου) μέρα μεσημέρι κατάφερα μέση κατανάλωση 4.9 lt/100km!! Και το διατηρούσα σταθερό, μέχρι και Πειραιά πήγα. Όταν όμως αποφάσισα να πατήσω λίιγο περισσότερο το γκάζι, και όταν λέω λίγο εννοώ ελάχιστα, η τιμή εκτοξεύτηκε στα 6.5-6.7.. Το πολύ γκάζι θα πήγαινε και 9
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατανάλωση/100χλμ christojr1 www.LpgPower.gr 5 06-05-21 22:20
Κατανάλωση 20v blacktop mixalhs_23 4AGE 20v Levin 2 29-04-16 17:17
Μεγάλη κατανάλωση cmind TOYOTA COROLLA E 12 50 01-10-12 04:37
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ (Κατανάλωση κτλ.) hyper TOYOTA COROLLA E 12 3 10-11-09 17:52
Ροπή - Ισχύς - Κατανάλωση leon74 SUPPORT 18 06-10-05 10:04



Page generated in 0,19197202 seconds (78,81% PHP - 21,19% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:48.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)